O Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnym 2024 - RELACJE.
W tym miejscu znajdziemy: o okresie Wielkiego Postu, o rekolekcjach parafialnych i rekolekcjach młodzieży z "Kopernika" oraz o zmieniających się dekoracjach wielkopostnych.
22 marca br. kolejny raz ulicami Bielska-Białej przeszła procesja odprawiająca nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Nasza Parafia zorganizowała pielgrzymkę "Śadami św. Pawła na Malcie" w dniach 4 - 11 lutego 2024.
Rekolekcje wyjazdowe w Zakopanem "OD LĘKU DO JEZU UFAM TOBIE".
Statystyka duszpasterska i daty z historii
W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy ostatni etap trzyletniego cyklu programu duszpasterskiego „Eucharystia daje życie”. Hasło tego etapu brzmi „Posłani w pokoju Chrystusa”. Zwraca ono uwagę na konsekwencje naszego przyjmowania Chrystusa – a mianowicie konieczność podjęcia eucharystycznego stylu życia ale też chrześcijańskiej misji, dzielenia się Chrystusem z innymi. Eucharystyczny styl życia to m.in. świętowanie Dnia Pańskiego, które nie powinno się ograniczać do jednej godziny spędzonej na Eucharystii. Warto byłoby zadbać o to, by nasz dom stał się bardziej Kościołem Domowym, szkołą komunii. Przykładem tego mogłaby być wspólna modlitwa domowników, choćby w niedzielę, a może i w inne dni tygodnia.
W nawiązaniu do tematu misji, trzeba zainteresować się tymi, którzy niegdyś uczestniczyli w Eucharystii a teraz już nie przychodzą do kościoła, być może z powodu pandemii, a może z innych przyczyn. Wyrazem misji ewangelizacyjnej może być zaangażowanie się w konkretną posługę miłosierdzia – dostrzeże-nie ubogich, bezdomnych, migrantów a także wszystkich zagubionych i ubogich duchowo.

OKRES ADWENTU

Kościół katolicki Adwentem rozpoczyna rok liturgiczny. Sam termin adventus oznacza z łac. oczekiwanie, nadejście. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa adwent trwał tylko dwa tygodnie, ale za pontyfikatu papieża św. Grzegorza Wielkiego, okres ten wydłużono do czterech tygodni (ściślej do okresu obejmującego cztery niedziele – każdej niedzieli odpowiada jedna świeca na wieńcu adwentowym).
W tradycji Kościoła „...okres Adwentu ma podniosły charakter: jest okresem przygotowania do uroczystych obchodów Narodzenia Pańskiego, upamiętniających pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi, a zarazem czasem, w którym tamto wspomnienie kieruje umysły ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu świata. Dla tych powodów okres Adwentu jest czasem religijnego i radosnego oczekiwania”.
Kościół zaprasza nas przede wszystkim do uczestniczenia w mszach roratnich, poświęconych Najświętszej Maryi Pannie. W naszym kościele, przez analogię do dawnego polskiego zwyczaju, przed ołtarzem znajduje się siedem świec. Sześć z nich zapalanych uroczyście przed rozpoczęciem Mszy św. reprezentuje różne grupy wiernych Kościoła: duchownych, świeckich, dzieci, młodzież, dorosłych i ludzi w podeszłym wieku. Każdy może się odnaleźć w jednej z tych grup. Zapalanie tych świec przypomina każdemu o konieczności przygotowania się na przyjście Chrystusa, który jest prawdziwą Światłością Świata. Dla nas wzorem przygotowania i oczekiwania jest Maryja, którą symbolizuje największa, wyróżniająca się świeca (Roratka) od której zapalane są pozostałe.
Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Początek nowego roku liturgicznego to czas Adwentu a z nim związane Msze Św. roratnie: dla dorosłych od poniedziałku do soboty o 6:10 (!) a dla dzieci od poniedziałku do piątku o 18:30 a w sobotę o 8:00. Przynosimy lampiony!
W niedzielę 5. 12 do skarbon przy wyjściu z kościoła można było złożyć ofiary by wspomóc św. Mikołaja. Ofiary zostały przeznaczone na upominki i nagrody roratnie dla naszych dzieci.


Słowo na dzisiaj

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.