Niedziela Dobrego Pasterza - Niedziela Powołań.
Od niedzieli 21 kwietnia br. gościmy w naszej Parafii Ikonę św. Franciszka.
Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Ołomuńca – miejsca męczeństwa św. Jana Sarkandra dnia 31.05.2024.
O Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnym 2024 - RELACJE.
W tym miejscu znajdziemy: o okresie Wielkiego Postu, o rekolekcjach parafialnych i rekolekcjach młodzieży z "Kopernika" oraz o zmieniających się dekoracjach wielkopostnych.
22 marca br. kolejny raz ulicami Bielska-Białej przeszła procesja odprawiająca nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Spis treści (wystarczy kliknąć i od razu przejść do danego miejsca w artykule!):

WIELKI POST 2022


1. Dekoracja wielkopostna
2. O okresie Wielkiego Postu, o poście i wstrzemięźliwości oraz o odpustach
       - Wielki Post
       - Post i wstrzemięźliwość
       - Odpusty
3. Nabożeństwa pasyjne w naszym kościele
4. Rekolekcje parafialne w naszym kościele

NIEDZIELA PALMOWA 2022


    - Niedziela Palmowa w Parafii
    - Diecezjalne ustanowienie
         parafialnych ceremoniarzy liturgicznych

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE 2022


    MISTERIUM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO
    MISTERIUM CHRYSTUSA POGRZEBANEGO
    MISTERIUM CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO
    OKTAWA ZMARTWYCHWSTANIA
PODZIĘKOWANIA


OKRES PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT PASCHALNYCH (WIELKI POST)


Dekoracja wielkopostna


Do spisu treści

     


Dekoracja przypomina nam, że:
„Przemija postać tego świata” - 1Kor 7,31 („nie zostanie tu kamień na kamieniu … " [Mt 24,2], to, co zielone uschnie, popiół, tyle samo warta jest nasza pogoń za przyjemnościami i wygodą), więc trzeba nam oderwać się od spraw tego świata i bardziej skupić się na naszym powołaniu do wieczności. Dlatego wezwanie: „Obmyjcie się, czyści bądźcie” - Iz 1,16 (woda), i „Wydajcie godny owoc nawrócenia” - Mt 3,8 (ziarno rzucone w ziemię wydaje plony - ziemia).
Ponadto:
przygotowujemy się do odnowy chrztu w Noc Paschalną (woda), dlatego odwracamy się od grzechu (popiół) i jako Dzieci Boże chcemy pięknie żyć, jako owoc naszego chrzcielnego nowego narodzenia (ziemia). Żeby ziarno wydało plon, najpierw samo musi obumrzeć (tak jak nasze "ja") oraz potrzebna jest woda (łaska Boża).

O okresie Wielkiego Postu, o poście i wstrzemięźliwości oraz o odpustach


Do początku

OKRES WIELKIEGO POSTU


Do początku

O Okresie Wielkiego Postu czy też Przygotowania Paschalnego w 11 odcinku z cyklu "Lśnienia liturgiczne".
  1. Okres Wielkiego Postu służy przygotowaniu do obchodu Paschy przez wspomnienie przyjętego chrztu i pełnienie pokuty. Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Triduum Paschalnego. Od początku Wielkiego Postu do Wigilii Paschalnej nie mówi się Alleluja.
  2. Środa Popielcowa i dni Wielkiego Tygodnia, od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiego Czwartku włącznie, mają pierwszeństwo przed innymi dniami liturgicznymi.
  3. W Mszach wielkopostnych opuszcza się hymn Chwała na wysokości, ale odmawia się go w uroczystości i święta przypadające w tym okresie.
  4. Ołtarzy nie zdobi się kwiatami, organów używa się jedynie do podtrzymania śpiewu.

POST I WSTRZEMIĘŹLIWOŚĆ


Do początku

O poście i wstrzemięźliwości w 10 odcinku z cyklu "Lśnienia liturgiczne".

Wstrzemięźliwość według prawa powszechnego oznacza zakaz spożywania mięsa. Zakaz spożywania mięsa nie wyklucza stosowania rozmaitych przypraw, nawet z tłuszczu zwierzęcego. Wstrzemięźliwość należy zachować we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość (trzeba mieć na uwadze wszystkie uroczystości, chociaż nie stanowią święta nakazanego). Prawem wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14 rok życia (aż do śmierci).
Obowiązek postu przewiduje tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia, lecz nie zabrania przyjmowania jakiegoś posiłku (nie do syta) rano i wieczorem, z zachowaniem jednak, co do ilości i jakości pokarmów, zatwierdzonego miejscowego zwyczaju. Prawem postu są związane osoby pełnoletnie (a więc od ukończenia 18 roku życia), aż do rozpoczęcia 60 roku życia.
Wstrzemięźliwość i post (łącznie) obowiązują w Środę Popielcową oraz Piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w autentyczny duch pokuty.

OGÓLNE UWAGI O ODPUSTACH


Do początku

  1. Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 992) i Katechizm Kościoła Katolickiego (n. 1471) definiują odpust następująco: «Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych».
  2. Aby uzyskać odpust zupełny lub częściowy, wierny powinien być — przynajmniej przed wykonaniem ostatnich czynności związanych z dziełem odpustowym — w stanie łaski uświęcającej.
  3. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz dziennie. Wierny ponadto powinien:
    • wzbudzić w sobie wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od grzechu, także powszedniego;
    • wyznać grzechy, przystępując do spowiedzi sakramentalnej;
    • przyjąć Komunię św. (oczywiście lepiej jest uczynić to uczestnicząc we Mszy św.; jednakże dla uzyskania odpustu wymagane jest tylko przyjęcie Komunii św.);
    • pomodlić się zgodnie z intencjami Ojca Świętego.
  4. Wskazane jest, ale nie konieczne, aby przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, a zwłaszcza do Komunii św. i pomodlić się w intencjach papieskich w tym samym dniu, w którym dokonuje się dzieła związanego z odpustem; wystarczy jednak, jeśli dopełni się tych pobożnych obrzędów i modlitw w okresie kilkunastu (ok. 20) dni przed lub po dziele odpustowym. Wybór modlitwy do odmówienia w intencjach papieskich pozostawia się wiernym, ale zaleca się «Ojcze nasz» i «Zdrowaś Maryjo». Dla uzyskania kilku odpustów zupełnych wystarczy jedna spowiedź sakramentalna, ale dla każdego z osobna wymagana jest Komunia św. i modlitwa w intencjach papieskich.
  5. Odpusty można zawsze uzyskać dla samego siebie lub dla dusz osób zmarłych, nie można natomiast uzyskać ich dla innych osób żyjących na ziemi.

Nabożeństwa pasyjne w naszym kościele


Do początku

Droga Krzyżowa (w piątki)
  • po Mszy Św. o godz. 8:00 (z obrazami z Ziemi Świętej)
  • 17:45 (ze szczególnym udziałem dzieci!)
  • 20:00
Z nabożeństwem Drogi Krzyżowej związana jest możliwość zyskania odpustu.

Gorzkie Żale
  • w niedzielę o godz. 16:00.
W tym roku kazania pasyjne wygłosi nasz wikariusz ks. Paweł Nowak.
  • Gorzkie Żale i (od 11:00 do 24:10) kazanie pasyjne - 1. niedziela WP
  • Gorzkie Żale i (od 9:00 do 22:40) kazanie pasyjne - 2. niedziela WP
  • Gorzkie Żale i (od 7:40 do 20:40) kazanie pasyjne - 3. niedziela WP
  • Gorzkie Żale i (od 11:00 do 25:50) kazanie pasyjne - 4. niedziela WP
  • Gorzkie Żale i (od 9:15 do 23:10) kazanie pasyjne - 5. niedziela WP
  • Gorzkie Żale i (od 10:40 do 26:00) kazanie pasyjne - 6. niedziela WP (Palmowa)

    Rekolekcje parafialne


    Do początku

    W tym roku w miejsce "typowych" rekolekcji wielkopostnych Ks. Proboszcz wygłosi kazania począwszy od Środy Popielcowej (wstęp) we wszystkie niedziele okresu Przygotowania do Świąt Paschalnych. Całość cyklu dotyczy jedności światła (Słowa Bożego, nauczania Kościoła, rozumu, sumienia, osoby Jezusa Chrystusa) i naszego życia codziennego. W Niedzielę Męki Pańskiej (Palmową) zaproszenie do wspólnego przeżycia Triduum Paschalnego gdzie na Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej jeszcze raz będzie nawiązanie do jedności Światła i Życia; w czasie Liturgii na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek o tym, że jedność światła i życia w konkretnej osobie tworzy Nowego Człowieka; w czasie Wigilii Paschalnej o tym, że Nowi Ludzie tworzą Nową Wspólnotę a w Niedzielę Zmartwychwstania, że Nowa Wspólnota promieniuje Nową Kulturą (w nawiązaniu do hasła roku: "Posłani w pokoju Chrystusa").

    Do spisu treści

    Niedziela Palmowa 2022


    Do spisu treści

    Niedziela Palmowa w Parafii


    Do początku

    O godz. 10:00 zgromadziliśmy się przy tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską. Dokładnie tego dnia przypadła 12. rocznica tej katastrofy. Była to okazja by ją wspomnieć i pomodlić się za wszystkie ofiary tej katastrofy a także za wszystkich pomordowanych w Katyniu i innych miejscach.
    Mszę Św. rozpoczęliśmy od uroczystego obrzędu poświęcenia palm z odczytaniem Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy.
    Następnie w procesji weszliśmy z palmami do kościoła by tam kontynuować celebrowanie Eucharystii w czasie której kandydaci do bierzmowania zostali przyjęci do grona tych, którzy wchodzą na "ostatnią prostą" na etapie przygotowania do tego sakramentu.

    Do początkui

    Ustanowienie ceremoniarzy


    Do początku

    W Niedzielę Palmową, 10 kwietnia, w naszym kościele miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Romana Pindla z udziałem m.in. kapłanów odpowiedzialnych za formację parafialnych ceremoniarzy Służby Liturgicznej w Kościele bielsko-żywieckim (nagranie na YT). Kandydaci wcześniej uczestniczyli w specjalnym kursie przygotowawczym, który odbył się w ośrodku w Pogórzu i obejmował dwa zjazdy piątkowo-niedzielne w Wielkim Poście (kandydaci byli podzieleni na dwie grupy). Ponadto w sobotę 9 kwietnia przeżyli w pomieszczeniach przy naszym kościele dzień skupienia bezpośrednio poprzedzający uroczystość. W ramach dnia skupienia był jeszcze egzamin dopuszczający do posługi. W sumie dopuszczonych i ustanowionych było 146 młodzieńców z ok. 30 parafii naszej diecezji. Odpowiedzialni za formację: ks. Przemysław Gawlas i ks. Jakub Kuliński.

    Początek niedzielnej Eucharystii to uroczysty obrzęd błogosławienia palm w kaplicy Miłosierdzia Bożego po którym procesyjnie wszyscy weszli do kościoła. Młodzieży torzyszyli też członkowie rodziny i przyjaciele. Ustanowienie w posłudze z nałożeniem krzyży animatorskich było przed błogosławieństwem końcowym. Śpiewom przewodniczyła Diecezjalna Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie.

    Do spisu treści

    Pobierz Informator a w nim wszystkie szczegółowe informacje! - plik pdf

    Triduum Paschalne 2022


    Do początku

    Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania odcinków "Lśnienia liturgiczne":
    - O zakończeniu okresu Wielkiego Postu
    - O przygotowaniu do Świąt Paschalnych
    - O Triduun Paschalnym


    ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

    Do początku

    Życzenia Biskupa Diecezjalnego (i nie tylko)!
    Filmik o Triduum Paschalnym (2021) (kliknij i obejrzyj)
    Filmik o Triduum Paschalnym (2020) (kliknij i obejrzyj)
    Filmik o Triduum Paschalnym (2019) (kliknij i obejrzyj)

    Posłani w pokoju Chrystusa

    (Tym kolorem zaznaczone są rozważania związane z kontekstem hasła roku liturgicznego.)
    Tegoroczne Święta Paschalne wpisują się w ostatni etap trzyletniego cyklu programu duszpasterskiego „Eucharystia daje życie”. Hasło tego etapu brzmi „Posłani w pokoju Chrystusa”. Zwraca ono uwagę na konsekwencje naszego przyjmowania Chrystusa – a mianowicie konieczność podjęcia eucharystycznego stylu życia ale też chrześcijańskiej misji, dzielenia się Chrystusem z innymi

    MISTERIUM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO

    Do początku

    10:00 – LITURGIA MSZY ŚW. KRZYŻMA (katedra) Liturgiczna rachuba czasu różni się nieco od rytmu kalendarzowego. W liturgii celebracja każdej uroczystości i każdej niedzieli rozpoczyna się w przeddzień wieczorem. Dlatego Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana w czwartek wieczorem, przynależy do pierwszego dnia Triduum. Dzień ten kończy się przeżyciem Liturgii Męki Pańskiej. Liturgia ta ma być sprawowana w ciągu dnia. Przesunięcie jej na wieczór z racji duszpasterskich nie zmienia tego faktu, że jest to liturgia Wielkiego Piątku.
    "Lśnienia liturgiczne": O początku Świąt Paschalnych

    Wielki Czwartek (wieczorem)

    Jedność światła i życia

    Aby podjąć chrześcijańską misję, trzeba najpierw zbudować w sobie jedność światła (Słowa Bożego, nauczania Kościoła, rozumu, sumienia, wzoru osobowego Jezusa Chrystusa) i życia codziennego.
    18:30 – LITURGIA MSZY ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ (nagranie)
    1. W intencji Ojca Świętego Franciszka i seniora Benedykta oraz wszystkich biskupów, zwłaszcza: Romana, Piotra, Tadeusza i Janusza.
    2. W intencji kapłanów obecnie posługujących w naszej Parafii, i wspierających ich pomocą a także kapłanów, którzy kiedykolwiek pracowali w naszej Parafii.
    3. W intencji kapłanów mieszkających w Domu Księży Emerytów oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
    4. W intencji zmarłych kapłanów.
    (Tym kolorem zaznaczone są teksty z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r.)
    „Mszą sprawowaną w wieczór Wielkiego Czwartku rozpoczyna Kościół Paschalne Triduum. Przypomina ową Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Pan Jezus, tej nocy, której był wydany i umiłowawszy swoich na świecie aż do końca ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i swoją Krew. Dał Apostołom do spożycia oraz im i ich następcom w kapłaństwie nakazał, aby je ofiarowali”. Cała wewnętrzna uwaga winna się skierować ku misterium upamiętnianym zwłaszcza w tej Mszy Świętej: jest to ustanowienie Eucharystii, ustanowienie stanu kapłańskiego oraz Pańskie przykazanie miłości; winny one zostać wyjaśnione w liturgii (z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r., 44-45).

    Dodatkowo w Wielki Czwartek:
    • po Liturgii możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w "Ciemnicy" do 23:00
    • Od 22:00 do 23:00 Godzina Święta
       
    Wielki Piątek
    «W tym dniu, w którym „Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha” Kościół rozmyślając nad Męką swojego Pana i Oblubieńca oraz adorując Krzyż, wspomina swoje narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu i wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościół nie sprawuje w tym dniu Eucharystii; Komunii świętej udziela się wiernym jedynie w czasie liturgii ku czci Męki Pańskiej; chorym, którzy w tej liturgii nie mogą uczestniczyć, Ciało Pańskie może być zaniesione o każdej porze dnia. Wielki Piątek Męki Pańskiej jest w całym Kościele dniem pokuty, w którym obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości i postu. Zaleca się dzisiaj sprawowanie w kościołach z udziałem ludu Godziny czytań i Jutrzni» (z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r., 58-62).
    Nowy Człowiek
    Jedność światła i życia wpisana w konkretną osobę tworzy Nowego Człowieka.
    18:30 – LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ (nagranie)

    Dodatkowo w Wielki Piątek
    (kliknij i obejrzyj)
    (kliknij i obejrzyj)
    • 8:00 Godzina Czytań i Jutrznia
      Wielki Piątek Męki i Śmierci Pana. W „Liście okólnym o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych”, czytamy: „zaleca się dzisiaj sprawowanie w kościołach z udziałem ludu Godziny czytań i Jutrzni”. Liturgia Godzin spełnia szereg funkcji, między innymi przygotowawczą i uzupełniającą celebrowanie najważniejszych tajemnic naszej świętej wiary. Karty historii liturgii zanotowały, że na przestrzeni wieków chrześcijanie w okresie Triduum Paschalnego gromadzili się na sprawowaniu liturgii godzin. Nabożeństwa te nosiły nazwę ciemnych jutrzni. Sama nazwa jutrzni nawiązuje do średniowiecznego zwyczaju zapalania i gaszenia świec podczas sprawowania oficjum. Nie jesteśmy w stanie odtworzyć wszystkich elementów tego starodawnego zwyczaju, ale symbolika tego obrzędu jest bardzo inspirująca więc wykorzystamy choć niektóre. Przed ołtarzem stoi siedem zapalonych świec. Środkowa, największa, wskazuje na samego Chrystusa. Pozostałe świece symbolizują tych, którzy otaczali Jezusa. Po każdym psalmie jedna ze świec zostanie zgaszona co przypomni o tym, że w chwili próby uczniowie opuszczali Jezusa, aż w końcu został sam. A my, czy zostawimy Chrystusa samego w tym doświadczeniu?
       
    • Adoracja w "Ciemnicy" od 9:30 do 18:00
    • Chcemy towarzyszyć Panu Jezusowi w Jego męce:
      • od godz. 9:30 do 10:30: modlitwa w Ogrójcu, pojmanie Jezusa, sąd żydowski, zaparcie się Piotra, wyrok żydowski, sąd rzymski u Piłata
      • od godz. 10:30.00 do godz. 11:30: Barabasz, ubiczowanie, ukoronowanie cierniem, wyrok Piłata
      • 12:00 Droga Krzyżowa
      • od godz. 12:00: śmierć na krzyżu
      • 15:00 Początek Nowenny do Miłosierdzia Bożego i Koronka
    • Adoracja przy "Bożym Grobie" od 20:30 do 24:00
      (od 23:00 do 24:00 czuwają harcerze!)
    "Lśnienia liturgiczne": O akcie pokutnym (również w Liturgii na cześć Męki Pańskiej)

    MISTERIUM CHRYSTUSA POGRZEBANEGO

    Do początku

    "Lśnienia liturgiczne": Misterium Chrystusa Pogrzebanego

    Wielka Sobota
    „W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. Bardzo się zaleca sprawowanie Godziny czytań i Jutrzni z udziałem ludu. Tam, gdzie jest to możliwe, należy przewidzieć celebrację słowa Bożego lub nabożeństwo zgodne z misterium tego dnia.
    Dzisiaj Kościół powstrzymuje się zupełnie od sprawowania Ofiary Mszy Świętej. Komunii świętej można udzielać tylko na sposób Wiatyku. Nie należy sprawować zaślubin ani innych sakramentów, z wyjątkiem Pokuty i Namaszczenia Chorych” (z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r., 73.75).

         
    Nowa Wspólnota
    Nowi Ludzie tworzą Nową Wspólnotę, ale żeby stworzyć jakąkolwiek wspólnotę konieczne jest umieranie dla siebie.

    Dodatkowo w Wielką Sobotę:
    • 8:00 Godzina Czytań i Jutrznia
      W „Liście okólnym o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych” we fragmencie o Wielkiej Sobocie, czytamy: „Bardzo zaleca się dzisiaj sprawowanie w kościołach z udziałem ludu Godziny czytań i Jutrzni”. Liturgia Godzin spełnia szereg funkcji, między innymi przygotowawczą i uzupełniającą celebrowanie najważniejszych tajemnic naszej świętej wiary. Karty historii liturgii zanotowały, że na przestrzeni wieków chrześcijanie w okresie Triduum Paschalnego gromadzili się na sprawowaniu liturgii godzin. Nabożeństwa te nosiły nazwę ciemnych jutrzni. Sama nazwa jutrzni nawiązuje do średniowiecznego zwyczaju zapalania i gaszenia świec podczas sprawowania oficjum. Nie jesteśmy w stanie odtworzyć wszystkich elementów tego starodawnego zwyczaju, ale symbolika tego obrzędu jest bardzo inspirująca więc wykorzystamy choć niektóre. Przed ołtarzem stoi siedem zapalonych świec. Wszystkie one symbolizują światło wiary. Środkowa, największa, wskazuje na niezłomną wiarę Maryi. Pozostałe świece symbolizują wiarę tych, którzy otaczali Jezusa, ale także naszą wiarę. Po każdym psalmie jedna ze świec zostanie zgaszona co przypomina, że w chwili próby nasza wiara często gaśnie. A czy przetrwa tą próbę, której właśnie doświadczamy?
    • ~9:15 (po Godzinie Czytań i Jutrzni!) Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny
    • 9:30 do 17:00 Czuwanie przy „Bożym Grobie”
    • 12:00 Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny
    • 13:00 Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny
    • 14:00 Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny
    • 15.00 Nowenna i Koronka do Miłosierdzia Bożego
    • ~15:15 (po Nowennie i Koronce do Miłosierdzia Bożego!) Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny

    MISTERIUM CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO

    Do początku

    "Lśnienia liturgiczne": O Wigilii Paschalnej i Misterium Chrystusa Zmartwychwstałego

    Trzeci dzień świętego Triduum Paschalnego rozpoczyna się celebracją Wigilii Paschalnej. (...) Choć dla wielu osób słowo rezurekcja kojarzy się przede wszystkim z procesją rezurekcyjną, to jednak należy dążyć do tego, aby słowem „rezurekcja” określać przedewszystkim całą celebrację Wigilii Paschalnej. Ona bowiem najbardziej zasługuje na nazwę „rezurekcja”. Należy także uświadamiać wiernym, że Święte Triduum Paschalne kończy się nchorami Niedzieli Wielkanocnej.

    WIGILIA PASCHALNA W NOC ZMARTWYCHWSTANIA
    „Zgodnie z bardzo dawną tradycją ta noc jest czuwaniem na cześć Pana. Wigilia sprawowana tej nocy, upamiętniająca świętą noc zmartwychwstania Pana jest jakby „matką wszystkich świętych wigilii”. Kościół czuwając oczekuje Pańskiego zmartwychwstania i sprawuje je w sakramentach chrześcijańskiego wtajemniczenia. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpoczynać zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której się zwykło antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie. Przytaczane przez niektórych powody antycypowania Wigilii Paschalnej, jak np. niebezpieczeństwo, nie są wysuwane w przypadku Nocy Bożego Narodzenia lub innego rodzaju zgromadzeń” (z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r., 77-78).

    20:00 – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ W NOC ZMARTWYCHWSTANIA (sobota) (nagranie)
    1. W intencji wszystkich Parafian.
    2. Za ++ Parafian.
    3. Za wszystkich pracowników Parafii oraz podejmujących różne odpowiedzialności i angażujących się w życie parafialne.
    4. Za wszystkich dobrodziejów oraz za żyjących i zmarłych budowniczych naszego kościoła.
    Wielka Niedziela Zmartwychwstania
    (1. Dzień Oktawy Wielkanocy)

    Nowa Kultura
    Nowa Wspólnota tworzy Nową Kulturę, nowy styl życia, który jest też realizacją hasła: „Posłani w pokoju Chrystusa”.
    W ciągu dnia
    6:15 — O Boże błogosławieństwo dla członków Róży Różańcowej św. Bernadety.
    8:00 — Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Krystyny z okazji 60. urodzin.)
    10:00 — Za kapłanów: Proboszcza, Mateusza, Przemka, Pawła i Wojciecha, wszystkich którzy posługują w kościele NSPJ oraz za wszystkich uczestników nowenny do Miłosierdzia Bożego.
    12:00 — Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Bogusławy i Karola Łoboz w 40. rocznicę ślubu.
    16:00 — Nieszpory paschalne z odnowieniem Chrztu – nowenna do Miłosierdzia Bożego.
    17:00 — Za + Grzegorza Stasica w 6. rocznicę śmierci.
    18:30 — Za + Przemysława Jakubczyka.

    NIESZPORY NIEDZIELI ZMARTWYCHWSTANIA

    „Największe misteria ludzkiego odkupienia sprawuje Kościół co roku począwszy od Mszy wieczornej Wielkiego Czwartku aż do nchorów Niedzieli Zmartwychwstania /.../. Tam gdzie istnieje, należy zachować, a jeśli nie - wprowadzić tradycję sprawowania w dniu Paschy nieszporów chrzcielnych, w których podczas śpiewu psalmów odbywa się procesja do chrzcielnicy” (z Listu okólnego…, 38.98).
    Dodatkowo w w Niedzielę Zmartwychwstania
    • 7:10 - Jutrznia (nagranie)
    • 16:00 Nieszpory paschalne + Nowenna i Koronka do Miłosierdzia Bożego (nagranie)

    "Lśnienia liturgiczne": O tegorocznym Triduum Paschalnym w naszej Parafii i comiesięcznych "dniach odnowy duchowej".

    ZAKOŃCZENIE TRIDUUM PASCHALNEGO


    OKTAWA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

    Do początku

    Obchód Paschy trwa przez czas paschalny (wielkanocny). Albowiem pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny. Co więcej, jako „wielką niedzielę”.
    Niedziele tego okresu uważa się za niedziele Wielkanocy i tak się je nazywa. W ciągu oktawy Paschy w Modlitwie eucharystycznej wszędzie uwzględnia się wstawiennictwo za nowo ochrzczonych. „Właściwością świąt paschalnych jest to, ze cały Kościół cieszy się odpuszczeniem grzechów. Dostępują go nie tylko ci, którzy odradzają się we Chrzcie świętym, lecz także ci, którzy już od dawna zaliczają się do grona przybranych dzieci”. Pan w swej hojności sprawi, ze dzięki gorliwej pracy duszpasterskiej i duchowemu pogłębieniu wszyscy, którzy ukończą obchód świąt wielkanocnych, potrafią zachować ich ducha w życiu i postępowaniu”. (z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r., 100-102 i 108).

    Do spisu treści

    PODZIĘKOWANIA

    Do spisu treści

    Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wspólnego świętowania Triduum Paschalnego (i nie tylko) w naszej Parafii:
    • dla wszystkich kapłanów współpracowników, w tym również gości z zewnątrz za wielogodzinną służbę w konfesjonale i za zaangażowanie w liturgie wieczorne, różne modlitwy i nabożeństwa oraz w Liturgię Godzin;
    • dla p. Jerzego, naszego kościelnego i wspierającego go p. Kazimierza;
    • dla p. Andrzeja podejmującego posługę organisty;
    • dla całej służby liturgicznej i dla innych (w tym dorosłych) podejmujących posługi liturgiczne ale przede wszystkim dla ks. Pawła, który to wszystko koordynował;
    • dla wspaniałej scholi dorosłych z p. Pauliną na czele;
    • dla wszystkich angażujących się w modlitwy i czuwania tego czasu;
    • dla wszystkich, którzy zadbali o świąteczny wystrój naszego kościoła i dekoracje na Triduum, szczególnie dla pp. Teresy i Stanisława;
    • dla p. Jana i innych dbających o porządek w naszym kościele;
    • dla p. Wioli i innych dbających o bieliznę liturgiczną w naszym kościele;
    • dla wszystkich uczestników świątecznych liturgii i tych, którzy trwali na modlitwie w kościele w tych dniach;
    Jeśli ktoś nie został wymieniony z imienia bądź z przynależności do określonej grupy niech tym bardziej się cieszy, że uczestniczył w dziele Bożym a nagrodę i podziękowania otrzyma od samego Boga.

    Ks. Proboszcz

  • Słowo na dzisiaj

    Mk 16, 15-20 | Jezus, ukazawszy się Jedenastu, powiedział do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy,...

    Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.