O „Ogrodzie” i ks. Szymiku (ze strony internetowej Księgarnii św. Jacka - partnera wydarzenia):
Jest to zbiór 77. wierszy z lat 2017-2020, tworzących kilkanaście grup składających się na tytułowy „Ogród”: Domowe róże, Drzewo poznania, Wśród mirtów, Dziki bez, Hizop i inne. Są to utwory o bardzo zróżnicowanej poetyce. Od nielicznych wierszy względnie klasycznych, rymowanych, stroficznych aż po narratywne, eseizujące, skupione na malunku i opowieści. Wszystkie mają swój wewnętrzny, podskórny rytm – słów, fraz, obrazów. „Ogród” jest rozpięty od pustyni po las, z doświadczeniem Łaski w samym sercu tego współczesnego – w samej istocie tych tekstów – obszaru. Tom scala więc to, co dzisiejsze z tym, co po-Bożne, nie stroniąc od diagnoz, zacierając granice między ogrodami Eden i Getsemani. Przewodnikiem jest w tym niepokojącym gąszczu trójwers z tytułowego utworu: „Coraz częściej mnie pytają:/ czyż to aby nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie?/ Tak, to byłem ja”. Zobacz filmy promujące tom „Ogród” – oraz relację z premiery książki – Galeria.



Ks. Jerzy Szymik
Urodzony w Pszowie na Górnym Śląsku, ksiądz, teolog i poeta. Jest profesorem nauk teologicznych, wykłada teologię dogmatyczną.
Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcące w Rydułtowach (1972) studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (1972-1979) jako alumn Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Po święceniach prezbiteratu w 1979 roku pracował jako wikariusz (1979-1986) w Siemianowicach Śląskich-Bytkowie i w Chorzowie Batorym.
W latach 1986‒2008 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie był m.in. kierownikiem Katedry Chrystologii (1997‒2005). Od 2005 roku pracownik Zakładu Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2014 roku Katedry Teologii Dogmatycznej i Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, od 2019 roku Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Śląskiego jako członek Rady Naukowej; od 2007 roku jako profesor zwyczajny. W latach 2004‒2014 członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 2015 roku członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Od 1991 roku stały współpracownik „Gościa Niedzielnego”.
Autor przeszło sześćdziesięciu książek naukowych, poetyckich, eseistycznych (ostatnio m.in.: Hilasterion, Katowice 2014; Teologia i my, Katowice 2014; Theologia benedicta, t. I‒III, Katowice 2010‒2015; Poezja i teologia, t. I-III, Katowice 2009-2016; 25 wierszy niezapomnianych w wyborze czytelników, Katowice 2017; Dobre wino, Katowice 2017). Promotor wielu doktoratów i magisteriów. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury, teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI.
Laureat wielu nagród, w tym także także nagrody „Feniks” w kategorii nauk kościelnych za wydaną przez Księgarnię św. Jacka trylogię Theologia benedicta (2016), tytułu „Książka Roku” Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie nauk teologicznych także za trylogię Theologia benedicta (2017). Mieszka w Pszowie i Katowicach.


Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.