Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Ołomuńca – miejsca męczeństwa św. Jana Sarkandra dnia 31.05.2024.
O Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnym 2024 - RELACJE.
W tym miejscu znajdziemy: o okresie Wielkiego Postu, o rekolekcjach parafialnych i rekolekcjach młodzieży z "Kopernika" oraz o zmieniających się dekoracjach wielkopostnych.
22 marca br. kolejny raz ulicami Bielska-Białej przeszła procesja odprawiająca nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Nasza Parafia zorganizowała pielgrzymkę "Śadami św. Pawła na Malcie" w dniach 4 - 11 lutego 2024.
Rekolekcje wyjazdowe w Zakopanem "OD LĘKU DO JEZU UFAM TOBIE".
   
Mszy Św. przewodniczył ks. bp Piotr Greger.
Nagranie Mszy Św.
(z komentarza w czasie Mszy Św.) Gromadzimy się dziś na Mszy Świętej połączonej z konsekracją dziewic. Zwyczaj konsekrowania dziewic, znany był już w Kościele pierwotnym. Dziewica staje się osobą konsekrowaną, wysublimowanym znakiem miłości, którą Kościół przynosi Chrystusowi, obrazem eschatologicznym oblubienicy niebieskiej w przyszłym życiu. Z rytem konsekracji dziewic pragnie Kościół z jednej strony zamanifestować, jak bardzo ceni dziewictwo, z drugiej zaś pragnie przywołać nad dziewicami obfitość Bożej łaski i wylanie Ducha Świętego.
Dziewicami w Kościele są te kobiety, które pod natchnieniem Ducha Świętego, składają ślub czystości w celu miłowania w sposób bardziej żarliwy Chrystusa oraz w celu służenia z bardziej wolnym oddaniem braciom.
Celem dziewic chrześcijańskich jest oddanie się, każda wg swego stanu i swego charyzmatu, dziełom pokuty i miłosierdzia, działalności apostolskiej i modlitwie. By móc wypełnić to zadanie gorąco się poleca dziewicom chrześcijańskim codzienną celebrację "Liturgii godzin", szczególnie jutrzni i nieszporów. Jednocząc w ten sposób swoje głosy z głosem Chrystusa, najwyższego Kapłana, jak również z głosem całego Kościoła, będą wielbiły nieprzerwanie Ojca niebieskiego i będą wstawiały się za zbawienie świata.
Liturgia konsekracji przewiduje siedem specyficznych sekwencji rytualnych:
  • wezwanie,
  • homilia biskupa,
  • pytania skierowane do dziewic konsekrowanych,
  • litania do Wszystkich Świętych,
  • odnowienie postanowienia czystości,
  • wielka modlitwa konsekracji
  • i obrzędy wyjaśniające (wręczenie obrączki i księgi Liturgii Godzin).
(z komentarza w czasie Mszy Św.) Teraz nastąpi moment wezwania dziewic mających przyjąć konsekrację. Każda dziewica usłyszawszy swoje imię wstaje i odpowiada słowami Samuela: "Oto jestem Panie, bo mnie wezwałeś".
Następnie Biskup doprowadza do końca długą drogę przygotowania dziewic konsekrowanych, wzywając je oficjalnie wobec Kościoła do przyjęcia tego projektu życia dziewiczego, który pielęgnowały w sercu.
Na wezwanie biskupa dziewice odpowiedzą antyfoną: "Oto Panie jesteśmy gotowe pójść (iść) za Tobą z radosnym sercem. Wielbimy Boga i chcemy oglądać Jego oblicze. Panie nie zawiedź nas, ale z nami postąp według swojej dobroci i według wielkiego miłosierdzia".
Antyfona ta jako odpowiedź jest bardzo piękna i pełna znaczenia, ponieważ wypowiada z jednej strony gotowość do pójścia za Chrystusem, z drugiej zaś strony uznaje kruchość naczynia, które zawiera bogactwo tego daru: "Spraw, Boże, że nie będziemy rozczarowane. Postępuj z nami zgodnie z Twoją łaskawością, według miary Twojej niezmierzonej miłości". (z komentarza w czasie Mszy Św.) Dziewice stają przed biskupem, który zadaje im trzy pytania. Odpowiadając wspólnie, lecz w pierwszej osobie ("Tak, chcę"), dziewice wyrażają wolną wolę indywidualnie, a zarazem wspólnotowo. (z komentarza w czasie Mszy Św.) Zanim nastąpi modlitwa konsekracyjna w śpiewie litanii zawierzamy się wstawiennictwu Najświętszej Maryi i wszystkich świętych, które jest ściśle związane z wielkim wstawiennictwem kapłańskim Jezusa Chrystusa. Wszyscy klękają. Kandydatki kładą się na podłodze.
     
(z komentarza w czasie Mszy Św.) Następuje odnowienia postanowienia życia w czystości. Każda z dziewic mających być konsekrowaną składa swoje złożone dłonie w ręce biskupa. Gest ten pochodzi bezpośrednio ze zwyczaju średniowiecznego wkładania złożonych rąk przez wasala w ręce pana feudalnego, by wyrazić w ten sposób dobrowolne oddanie się mu na służbę. (z komentarza w czasie Mszy Św.) Ksiądz Biskup odśpiewa modlitwę konsekracyjną. Modlitwa ta znajduje się w najstarszym zbiorze tekstów liturgicznych Kościoła rzymskiego. (z komentarza w czasie Mszy Św.) Teraz nastąpi wręczenie znaków konsekracji (obrączki i Księgi Liturgii Godzin) Wręczenie obrączki ze strony biskupa każdej z dziewic, która przyklęka przed nim, kładzie nacisk na wymiar małżeński konsekracji dziewic i staje się przypomnieniem o wierności samemu postanowieniu dziewictwa, tak jak wymiana obrączek w rycie sakramentu małżeństwa wskazuje na potrzebę wzajemnej wierności przez całe życie.
Wręczenie księgi Liturgii Godzin uwypukla wymiar modlitewny życia dziewic konsekrowanych, zarówno jako doświadczenie komunii z Bogiem, jak i jako zadanie wstawiania się za Kościołem.
Obrzęd konsekracji dziewic został zakończony.





Po Mszy Św. p. Wioletta Rzepa zaprosiła jeszcze swoich gości na przyjęcie w Auli św. Jana Pawła II. Relacja i zdjęcia na stronach Gościa Niedzielnego.
Zdjęcia na stronach Gościa Niedzielnego.

Słowo na dzisiaj

J 6, 52-59 | Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.