Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Ołomuńca – miejsca męczeństwa św. Jana Sarkandra dnia 31.05.2024.
O Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnym 2024 - RELACJE.
W tym miejscu znajdziemy: o okresie Wielkiego Postu, o rekolekcjach parafialnych i rekolekcjach młodzieży z "Kopernika" oraz o zmieniających się dekoracjach wielkopostnych.
22 marca br. kolejny raz ulicami Bielska-Białej przeszła procesja odprawiająca nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Nasza Parafia zorganizowała pielgrzymkę "Śadami św. Pawła na Malcie" w dniach 4 - 11 lutego 2024.
Rekolekcje wyjazdowe w Zakopanem "OD LĘKU DO JEZU UFAM TOBIE".
Wypominki 2022 - plik pdf

Z teologicznego wprowadzenia do obrzędów poświęcenia ołtarza: „Cała godność ołtarza wypływa stąd, że jest on stołem Pańskim. (...) Dla uczczenia ciał Męczenników oraz innych Świętych, jak i dla zaznaczenia prawdy, że ofiara członków wywodzi swój początek z ofiary Głowy, wypada (...) składać ich relikwie w ołtarzach tak, by „zwycięskie ofiary znalazły się w tym miejscu, gdzie Chrystus jest ofiarą. Lecz On, który za wszystkich cierpiał, na ołtarzu, oni pod ołtarzem, gdyż Jego męką zostali odkupieni”. Taki układ rzeczy wydaje się w pewien sposób powtarzać duchową wizję św. Jana Apostoła w Apokalipsie: „Ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli”. Chociaż wszyscy Święci słusznie zwą się świadkami Chrystusa, jednakże w świadectwie krwi istnieje szczególna moc, którą całkowicie i w pełni wyrażają tylko relikwie Męczenników złożone w ołtarzu”.
Pod naszym ołtarzem (ściślej wmurowane w mensie naszego ołtarza) znajdują się relikwie męczennic Perpetuy i Felicyty (poniosły śmierć męczeńską w Kartaginie 7 marca 203 lub 204 r.). Na wysokości mensy ołtarza zostały ustawione relikwiarze świętych odkupionych męką Chrystusa uobecnianą na ołtarzu (ich relikwie są na co dzień w naszym kościele): Teresy od Dzieciątka Jezus, jej rodziców Ludwika i Zelii Martin, Małgorzaty Marii Alacoque, Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki, abpa Józefa Bilczewskiego, s. Faustyny, Kingi, Franciszka oraz w dwóch zbiorczych relikwiarzach z ziemią z katakumb św. Kaliksta w Rzymie: Franciszka, Moniki, Anastazji, Rity z Cascii, Damazego, Łucji, Walentego i Jana. W tym roku jeszcze "gościnnie" relikwie św. Judy Tadeusza (wypożyczone na chwilę przez ks. Tadeusza Skrzypczyka, kaznodzieję odpustowego z 30.10.2022). Wśród relikwii świętych jest również zdjęcie 16-sto miesięcznego Ignasia, którego pożegnaliśmy w sierpniu. Poniżej na stopniach pod ołtarzem, znicze, które symbolizują wszystkich zmarłych, zwłaszcza zmarłych zalecanych (51, bo tyle osób zmarło od ubiegłorocznej uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, w tym 33 kobiety i 18 mężczyzn). Wśród świec kartki, na których wypisane są imiona i nazwiska zmarłych zalecanych. Oni są w drodze do nieba w czym pomagają im nasze modlitwy, ofiarowane odpusty ale przede wszystkim Msze Św. sprawowane w ich intencji.

     


1 listopada 2022 o godz. 16.00 w naszym kościele miało miejsce nabożeństwo wypominkowe, w którym wspominaliśmy i modliliśmy się szczególnie za tych, którzy w ciągu minionego roku (od zeszłorocznej uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego) odeszli od nas do wieczności, a których pogrzeby były w naszym kościele, lub były prowadzone przez naszych duszpasterzy.
Po tradycyjnym początku zapaliliśmy paschał, znak Chrystusa Zmartwychwstałego, bo przecież zgromadziliśmy się na modlitwie jako ludzie wierzący w zmartwychwstanie i życie wieczne. Kolejnym elementem nabożeństwa było odczytanie Ewangelii (J 6,37-40) i krótkie słowo homilii po czym zabrzmiał śpiew „Zwycięzca śmierci”. Następnie Ksiądz Proboszcz z wycią-gu z Parafialnej Księgi Zmarłych, odczytywał kolejne imiona i nazwiska osób zmarłych w ubiegłym roku i zapalony został znicz symbolizujący konkretną osobę (odczytanie z parafialnej księgi zmarłych – po każdym imieniu i nazwisku zapalenie znicza i śpiew: „Wieczny odpoczynek” 1x a po dziesięciu jeszcze modlitwa "Zdrowaś Maryjo"). Od tego momentu świece nie są już tylko zwykłą dekoracją ale są znakiem bliskich nam osób. A są to: (wg. kolejności pogrzebów): Anna KMAK, Małgorzata WITKOWSKA, Anna CHWILA, Jadwiga ŁYCZKO, Erwin GAŃCARCZYK, Jolanta DZIEDZIC, Danuta RATAJCZAK, Maria KUBIEŃ, Margit SZELĄG, Wojciech CEMBALA, Emilia GOLEC, Marianna FOKT, Mariola BOGDAN, Józefa CZERNECKA, Włodzimierz JESKE, Edward WRZESZCZ, Lucyna WACŁAWEK, Stefania TLAŁKA, Julia GRABEK, Wanda KASPRZYKOWSKA, Jadwiga SKOCZYLAS, Adam VRABETZ, Maria PRZEKLASA, Maria LASZCZAK, Brygida PADYS, Franciszek HUDOMIĘT, Piotr OWCZARUK, Maria BARCIK, Wiesław KIRAGA, Jan MICHALSKI, Wanda SOBCZYK, Tomasz GICAŁA, Ludmiła CIEŚLA, Tomasz NOGAJSKI, Sylwester PIETRASZKO, Małgorzata HEJOSZ, Irmina ZBYSZEWSKA, Tomasz LITWINIUK, Janina MIECH, Anna WĘGRZYNIAK, Teofila DZIDA, Maria CADER, Zofia OWCZARUK, Andrzej OPOZDA, Antoni FRYDEL, Józef JANUSZ, Stefan KOWALCZYK, Ignacy BURY, Renata HUDZIEC, Teresa FORMAJSTER, Alicja TYCZKOWSKA
Nabożeństwo zostało zwieńczone modlitwą konkluzyjną i uroczystym błogosławieństwem.
Za wszystkich zmarłych zalecanych (ich imiona i nazwiska zostały wydrukowane i wywieszone w kościele a karteczki wypisane przez wiernych spoczywają na stopniach ołtarza) modliliśmy się podczas Mszy Św. w uroczystość Wszystkich Świętych (18.30) i w Dzień Zaduszny (9.00) oraz od 2 do 8 listopada na Różańcu o godz. 17.45.
Za zmarłych zalecanych w tzw. wypominkach rocznych (ich imiona i nazwiska zostały również wydrukowane i wywieszone w kościele a karteczki wypisane przez wiernych spoczywają na stopniach ołtarza) modlimy się w każdą niedzielę o godz. 7.45. Wypominki są podzielone na dwie części i odczytywane w kolejne niedziele na przemian.
Gdyby pojawiły się jakieś błędy bądź przekręcone nazwiska to przepraszamy i prosimy o korektę!


Słowo na dzisiaj

J 6, 52-59 | Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.