Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl

Pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy Św.Celebracja z krzyżem

Do początku

Proces przygotowania do tego wydarzenia poprzedza droga odnowy sakramentu chrztu św. Szczegółowy opis drogi znajdziesz tu (plik .pdf).

Celebracja z krzyżem - 21.11.2020


Do początku

Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne, by nie gromadzić zbyt wielu ludzi na raz, celebracje przenieśliśmy na soboty i to jeszcze z podziałem na dwie grupy dzieci, by wszyscy bezpiecznie mogli w nich uczestniczyć.
Pierwsza odbyła się w przededniu uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w sobotę 21 listopada (pierwsza grupa o 15.00 (zapis na YT) i druga o 16.30) (zapis na YT).
Na początku śpiew: "Cały świat niech śpiewa tę pieśń: Panem naszym Bóg". Po wysłuchaniu Słowa Bożego (2Sm 5,1-3; Łk 23,35-43) i wyjaśnieniu na czym polega posłuszeństwo Chrystusowi Królowi kandydaci do „I Komunii św.” stanęli przed ołtarzem. Ksiądz Proboszcz każde dziecko wywoływał imiennie a rodzice przyprowadzali je do ołtarza - dzieci ustawiły się wzdłuż stopnia komunijnego – rodzice za nimi.
Następnie Ks. Proboszcz pobłogosławił krzyże i rozdał je rodzicom oraz pobłogosławił każde dziecko znakiem krzyża jak na chrzcie św. (śpiew: "Chrystus Wodzem"). Kolejnym krokiem było zawieszenia krzyża na szyi dziecka przez rodziców a dzieci serdecznie ucałowały wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego, prosząc Go, by ich prowadził i miał w swojej opiece. Wreszcie sami rodzice, znowu jak na chrzcie św., pobłogosławili swoje dzieci znakiem krzyża (śpiew: "O Panie Tyś moim Pasterzem").
Po tym geście była okazja do refleksji dla rodziców:
Drodzy Rodzice, w tym znaku jest zbawcza moc Boga. Na krzyżu Pan Jezus oddał Bogu Ojcu Swoje życie za nas. W Jego Boskie ręce, kochani Rodzice, złożyliście z zaufaniem los waszych dzieci w momencie ich Chrztu św. Uczyńcie to dzisiaj ponownie. Każdego dnia przykładem swojego życia mówcie: wierzę w życie wieczne. Świadomi swej odpowiedzialności przed Bogiem za życie chrześcijańskie waszych dzieci, teraz, w chwili ciszy zastanówcie się: czy wasze dzieci, patrząc na wasze życie codzienne, w domu, w pracy, podczas zabawy i odpoczynku, dojdą do przekonania, że przez wasze życie ziemskie dostąpicie życia wiecznego w Niebie razem ze swoimi dziećmi?
Całość zakończyło wyznanie wiary a potem modlitwa powszechna za dzieci (i nietylko) zwieńczona Modlitwą Pańską.
Na koniec przypomnienie o kolejnej celebracji przed rozpoczęciem Wielkiego Postu i błogosławieństwo. (śpiew: "Chryste króluj, Chryste zwyciężaj").
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  

Słowo na dzisiaj

Mk 3, 1-6 | W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschniętą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka z...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.