Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl

Pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy Św.

Spis treści (wystarczy kliknąć i od razu przejść do konkretnego miejsca)
Celebracja z krzyżem
Nabożeństwo pokutne i pierwsza spowiedź św.
Celebracja z szatą
Celebracja ze świecą
Odnowa chrztu
Nabożeństwo pokutne i druga spowiedź św.
I Komunia Św.
Zawierzenie Matce Bożej

Proces przygotowania do tego wydarzenia poprzedza droga odnowy sakramentu chrztu św. Szczegółowy opis drogi znajdziesz tu (plik .pdf).

Do początku

Celebracja z krzyżem - 21.11.2020


Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne, by nie gromadzić zbyt wielu ludzi na raz, celebracje przenieśliśmy na soboty i to jeszcze z podziałem na dwie grupy dzieci, by wszyscy bezpiecznie mogli w nich uczestniczyć.
Pierwsza odbyła się w przededniu uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w sobotę 21 listopada (pierwsza grupa o 15:00 (zapis na YT) i druga o 16:30) (zapis na YT).
Na początku śpiew: "Cały świat niech śpiewa tę pieśń: Panem naszym Bóg". Po wysłuchaniu Słowa Bożego (2Sm 5,1-3; Łk 23,35-43) i wyjaśnieniu na czym polega posłuszeństwo Chrystusowi Królowi kandydaci do „I Komunii św.” stanęli przed ołtarzem. Ksiądz Proboszcz każde dziecko wywoływał imiennie a rodzice przyprowadzali je do ołtarza - dzieci ustawiły się wzdłuż stopnia komunijnego – rodzice za nimi.
Następnie Ks. Proboszcz pobłogosławił krzyże i rozdał je rodzicom oraz pobłogosławił każde dziecko znakiem krzyża jak na chrzcie św. (śpiew: "Chrystus Wodzem"). Kolejnym krokiem było zawieszenia krzyża na szyi dziecka przez rodziców a dzieci serdecznie ucałowały wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego, prosząc Go, by ich prowadził i miał w swojej opiece. Wreszcie sami rodzice, znowu jak na chrzcie św., pobłogosławili swoje dzieci znakiem krzyża (śpiew: "O Panie Tyś moim Pasterzem").
Po tym geście była okazja do refleksji dla rodziców:
Drodzy Rodzice, w tym znaku jest zbawcza moc Boga. Na krzyżu Pan Jezus oddał Bogu Ojcu Swoje życie za nas. W Jego Boskie ręce, kochani Rodzice, złożyliście z zaufaniem los waszych dzieci w momencie ich Chrztu św. Uczyńcie to dzisiaj ponownie. Każdego dnia przykładem swojego życia mówcie: wierzę w życie wieczne. Świadomi swej odpowiedzialności przed Bogiem za życie chrześcijańskie waszych dzieci, teraz, w chwili ciszy zastanówcie się: czy wasze dzieci, patrząc na wasze życie codzienne, w domu, w pracy, podczas zabawy i odpoczynku, dojdą do przekonania, że przez wasze życie ziemskie dostąpicie życia wiecznego w Niebie razem ze swoimi dziećmi?
Całość zakończyło wyznanie wiary a potem modlitwa powszechna za dzieci (i nietylko) zwieńczona Modlitwą Pańską.
Na koniec przypomnienie o kolejnej celebracji przed rozpoczęciem Wielkiego Postu i błogosławieństwo. (śpiew: "Chryste króluj, Chryste zwyciężaj").

Do początku

Nabożeństwo pokutne i pierwsza spowiedź św. - 20.02.2021


Podobnie jak celebracja z krzyżem ze względu na ograniczenia epidemiologiczne, by nie gromadzić zbyt wielu ludzi na raz, nabożeństwo pokutne z pierwszą spowiedzią św. przenieśliśmy na sobotę i z podziałem na dwie grupy dzieci, by wszyscy bezpiecznie mogli w nich uczestniczyć.
Nabożeństwo miało miejsce w sobotę 20 lutego 2021 (pierwsza grupa o 15:00 i druga o 16:30).
Zapis nabożeństwa na YT.
Sakramentalna spowiedź św. nie jest zwykłą "przepustką" do Komunii św. ale jest autentycznym spotkaniem z Bogiem i okazją do przyjęcia łaski od Chrystusa. Aby to przeżyć pierwsza spowiedź św. celebrowana jest na długo przed I Komunią św. Forma nabożeństwa ma pomóc dzieciom w wypełnieniu wszystkich aktów penitenta (dawniej mówiono warunków dobrej spowiedzi św.). W czasie nabożeństwa ze spowiedzi św. mogli też skorzystać członkowie rodzin dzieci I-komunijnych.
Kolejna celebracja (tym razem z szatą) już 27.02 (również w dwóch grupach: o 15:00 i 16:30).

Do początku

Celebracja z szatą - 27.02.2021


Po raz kolejny, by nie gromadzić zbyt wielu ludzi na raz, celebrację przenieśliśmy na sobotę i z podziałem na dwie grupy dzieci, by wszyscy bezpiecznie mogli w nich uczestniczyć.
Nabożeństwo miało miejsce w sobotę 27 lutego 2021 (pierwsza grupa o 15:00 i druga o 16:30).
Zapis nabożeństwa na YT.
Przed rozpoczęciem nabożeństwa kandydaci do I Komunii św. zostali ubrani w białe szaty, które mają im przypominać czystość duszy po spowiedzi św. ale przede wszystkim o chrzcie św. i w konsekwencji o dziecięctwie Bożym. To, że szaty są jednakowe dla wszystkich jest też okazją do podkreślenia wspólnoty dzieci Bożych. Stąd pieśń na wejście: "Kościół to nie tylko dom (...), Kościół to serc wspólnota". Po modlitwie i odczytaniu Ewangelii o Przemienieniu Pana Jezusa, którego szaty stały się lśniąco białe (Mk 9,2-10) w homili Ksiądz Proboszcz wyjaśnił znaczenie szaty i wprowadził do odnowy przyrzeczeń chrzcielnych, w części wyrzeczenia się zła. Na pytania Ks. Proboszcza dzieci wspólnie, głośno, zwrócone w kierunku drzwi, czyli na zewnątrz, wypowiadały: "wyrzekam się".
  • Czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
  • Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby cię grzech, nie opanował?
  • Czy wyrzekasz się Szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

Po deklaracji dzieci przyszedł czas na refleksję rodziców:
Drodzy Rodzice, Matko i Ojcze! Dzieci wasze powiedziały Panu Jezusowi, że wyrzekają się grzechu oraz Szatana. Mówiły to szczerze. Ale one - pozostawione same sobie - tak łatwo mogą załamać się na obranej drodze, załamać się w swoich dobrych postanowieniach. I dlatego Bóg dał im was, Rodziców, jako oparcie, jako moc. Macie odpowiedzialne zadanie prowadzić te dzieci drogą Bożą. „Weźmij to dziecię i wychowaj je dla Mnie”. Czy zdajecie sobie z tego sprawę? Czy poważnie traktujecie to zaufanie Boga, Ojca wszystkich, złożone w was? Czy dzieci wasze żyjąc tak jak wy, dojdą razem z wami do Niebieskiej Ojczyzny i posiądą ją na wieki? Zastanówcie się w swoim sumieniu.
Kolejnym elemntem było wyznanie wiary po czym polecaliśmy Panu Bogu dzieci i ich rodziny w modlitwie powszechnej.
Na zakończenie jeszcze modlitwa "Ojcze nasz". Co prawda ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy otoczyć ołtarza w oczekiwaniu na moment kiedy wszyscy będą mogli zasiąść do stołu Eucharystii, ale przynajmniej członkowie rodzin trzymali się za ręce. Całość zakończyliśmy błogosławieństwem i śpiewem: "Com przyrzekł Bogu przy chrzcie raz, dotrzymać pragnę szczerze".
Kolejna celebracja (tym razem ze świecą chrzcielną) 13.03 (również w dwóch grupach: o 15.00 i 16.30).

Do początku

Celebracja ze świecą - 13.03.2021


Kolejny raz, by nie gromadzić zbyt wielu ludzi razem, celebrację przenieśliśmy na sobotę i z podziałem na dwie grupy dzieci, by wszyscy bezpiecznie mogli w nich uczestniczyć.
Nabożeństwo miało miejsce w sobotę 13 marca 2021 (pierwsza grupa o 15:00 i druga o 16:30).
Zapis nabożeństwa na YT (przepraszamy za jakość techniczną niezależną od nas, ale najważniejsze można zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć!).
Celebrację rozpoczęliśmy od śpiewu "Bóg jest światłością" (Bliskie jest Królestwo Boże) i zaraz na początku uroczyście zapaliliśmy paschał. Po modlitwie i odczytaniu Ewangelii o uzdrowieniu niewidomego (J 9, 1. 6-9. 13-17. 34-38) Ksiądz Proboszcz w homili uświadomił zwłaszcza dzieciom jak trudno jest żyć w ciemności i jak to dobrze, że Pan Jezus daje nam światło, tak potrzebne w życiu. Następnie ojcowie przy śpiewie "Com przyrzekł Bogu" podeszli i zapalili świece chrzcielne swoich dzieci od paschału, by po chwili uroczyście przekazać je dzieciom. Te trzymając świece w rękach wyznały wiarę jak uzdrowiony miewidomy odpowiadając głośno na pytania Proboszcza: "Wierzę".
  • Czy wierzysz w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
  • Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
  • Czy wierzysz w Ducha Świętego, święty Kościół Powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

W tym momencie znalazł się też czas na refleksję rodziców i wszystkich zgromadzonych:
Drodzy Rodzice i my wszyscy tu zgromadzeni. Zanim wspólnie wyznamy naszą wiarę zastanówmy się w chwili ciszy. Czy nasze życie jest dla tych dzieci światłem prowadzącym do Chrystusa, do Boga? Czy one, patrząc na nas, żyjąc wśród nas, znajdują w nas oparcie w swych pierwszych krokach stawianych na drodze do Chrystusa. Czy ułatwiamy im włączenie się w PASCHĘ Chrystusa?
Po wspólnym wyznaniu wiary nastąpiło pobłogosławienie modlitewników (książeczek do nabożeństwa), które ojcowie zabrawszy sprzed ołtarza przekazali swoim dzieciom. Kolejnym elementem była modlitwa za dzieci i ich rodziny przez szczególne wstawiennictwo świętych patronów.
Na zakończenie jeszcze modlitwa "Ojcze nasz" i przekazanie sobie znaku pokoju. Co prawda ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy otoczyć ołtarza w oczekiwaniu na moment kiedy wszyscy będą mogli zasiąść do stołu Eucharystii i podać rękę wszystkim wokoło, ale przynajmniej można to było zrobić w ramach rodziny. Całość zakończyliśmy błogosławieństwem i śpiewem: "Matko pomóż na ziemi światłem być".
Kolejna celebracja w ramach nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania 4.04 o 16:00 dla wszystkich (przynosimy ze sobą butelki z wodą). Po nieszporach podejmiemy decyzję o kształcie uroczystości komunijnej - więc obecność obowiązkowa.

Do początku

Odnowa chrztu - 4.04.2021


Tym razem zgromadziliśmy się na Nieszporach wielkanocnych by odnowić nasz chrzest.
Nabożeństwo miało miejsce w Niedzielę Zmartwychwstania 4 kwietnia 2021 o godz. 16:00.
Zapis nabożeństwa na YT (przepraszamy za jakość techniczną niezależną od nas, ale najważniejsze można zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć!).
Cały Kościół odnawia swój chrzest w czasie Wigilii Paschalnej w Świętą Noc Zmartwychwstania Pańskiego. Dla dzieci jest to zbyt późna i zbyt długa celebracja, dlatego zgromadziliśmy się w tym celu na Nieszporach Wielkanocnych. Każdy (również dorośli) mogli wylać na swoją głowę odrobinę poświęconej wody i wypowiedzieć formułę: "Odnawiam swój chrzest w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Potem dzieci stojąc z zapalonymi od paschału świecami chrzcielnymi podjęły wspólną modlitwę.
Następnie jeszcze krótkie spotkanie informacyjne i organizacyjne.
Kolejna celebracja to druga spowiedź 14.05 (godziny zostaną jeszcze podane!).

Do początku

Nabożeństwo pokutne i druga spowiedź św. - 14.05.2021


Nabożeństwo miało miejsce w piątek 14 maja 2021 (pierwsza grupa o 15:00 i druga o 17:00).
Zapis nabożeństwa na YT.
Sakramentalna spowiedź św. nie jest zwykłą "przepustką" do Komunii św. ale jest autentycznym spotkaniem z Bogiem i okazją do przyjęcia łaski od Chrystusa. Forma nabożeństwa ma pomóc dzieciom w wypełnieniu wszystkich aktów penitenta (dawniej mówiono warunków dobrej spowiedzi św.). W czasie nabożeństwa ze spowiedzi św. mogli też skorzystać członkowie rodzin dzieci I-komunijnych.
Jeżeli w pierwszym nabożeństwie pokutnym akcent był położony na żalu za grzechy tak w drugim nabożeństwie szczególną uwagę zwróciliśmy na postanowienie poprawy uczynionym w świetle paschalików.
Po nabożeństwie jeszcze kilka uwag praktycznych dotyczących niedzielnej uroczystości I-komunijnej.

Do początku

Pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy Św. - 16.05.2021


W niedzielę 16 maja 2021 (uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego) na Mszach św. o godz. 13:30 i 15:00 dzieci po raz pierwszy zjednoczyły się z Panem Jezusem w sakramencie eucharystii.

Do początku

Zawierzenie Matce Bożej - 30.05.2021


W ostatnią niedzielę maja na nabożeństwie majowym miał miejsce ostatni etap na drodze inicjacji eucharystycznej: zawierzenie dzieci i całych rodzin opiece Matki Bożej.
Po Litanii Loretańskiej wszystkie dzieci I-Komunijne i ich rodziny powstali a Ksiądz Proboszcz odczytał akt oddania rodzin Matce Bożej:
Matko Kościoła i Królowo Polski!
Oto dziś stają przed Tobą nasze rodziny, pragnąc całkowicie oddać się Tobie w macierzyńską niewolę miłości. Oddajemy Ci po wszystkie czasy nasze rodziny, domy i wszystko co posiadamy; oddajemy wszystkie osobiste i rodzinne sprawy. Przyjmij nas i oddaj Jezusowi Chrystusowi. Strzeż odtąd, prosimy Cię, Matko, świętości naszych rodzinnych ognisk. Nie pozwól, abyśmy znieważali je grzechem. Pomóż wiernie wypełniać obowiązki płynące z sakramentu małżeństwa. Zachowaj dzieci od wszelkich nieszczęść, spraw, niech wyrastają na dobrych synów i wierne córki Kościoła i Ojczyzny. Okaż się im Matką w dniach prób i doświadczeń. Broń naszych domów rodzinnych od wszelkiego zła. Utwierdzaj w nas wiarę w Boga i miłość wzajemną. Pogłębiaj życie chrześcijańskie, upraszaj nam szczęście i pokój. Pragniemy, aby Jezus Chrystus znalazł wśród nas schronienie, gdy stale jest wyrzucany ze wszystkich miejsc życia społecznego i publicznego, gdy wyrywany jest z serc dzieci i młodzieży.
Panno Można, uczyń z naszych rodzin twierdzę wiary i polskości, aby wzrastało pokolenie młodych Polaków, wiernych Bogu, krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi i jego pasterzom.
Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcamy ciała i dusze nasze, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy.
Chcemy odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Spraw Wspomożycielko Wiernych, by nasza rodzina, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym królestwem Twego Syna i Twoim. Amen.

Po nabożeństwie w Auli św. Jana Pawła II nastąpiło rozdanie różańców oraz wręczenie Pamiątek I Komunii Św. Była to też okazja dla dzieci by mogły się podzielić częścią swoich prezentów (ofiarą materialną) z dziećmi na misjach.

Słowo na dzisiaj

J 6, 55. 60-69 | W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: «Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem». A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.