Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl

Adwent 2020

29 listopada 2020 rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Nowy rok liturgiczny rozpoczyna się od okresu Adwentu.
Na parafialnym FB pytania i podpowiedzi dla dzieci z Rorat o 18.30 a na kanale YT można oglądać transmisje on-line z Rorat porannych i wieczornych.

Program duszpasterski
Adwent w naszej Parafii
Kalendarz parafialny
Apel prezydium KEP
Informacje kurialne

Do początku

PROGRAM DUSZPASTERSKI


Do początku

Tematyka programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019–2022 to: „Eucharystia daje życie”. Układ programu duszpasterskiego:
 • Rok I – Eucharystia tajemnicą wyznawaną;
 • Rok II – Eucharystia tajemnicą celebrowaną;
 • Rok III – Eucharystia tajemnicą posłania i chrześcijańskiego świadectwa.
Realizacja programu duszpasterskiego w latach 2019 – 2022:
 • Rok I (2019/2020): Temat: Wielka tajemnica wiary
  Motto biblijne: „[…] abyście uwierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał” (J 6,29)
 • Rok II (2020/2021): Temat: Zgromadzeni na świętej wieczerzy (symbol: chleb i wino)
  Motto biblijne: „[…] Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J 6, 32)
 • Rok III (2021/2022): Temat: Posłani w pokoju Chrystusa
  Motto biblijne: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

  ADWENT W NASZEJ PARAFII


  Do początku

  1. W zakrystii można się zaopatrywać w opłatki i świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
  2. Serdecznie zapraszamy do udziału w Roratach o 18.30 (w soboty o godz. 8.00). W tym roku odbywają się one pod hasłem „Cud nad cudami” i przybliżą nam tajemnicę Mszy Świętej. Zachęcamy do udziału w kościele (zgodnie z obostrzeniami epidemiologicznymi!), ale również będzie można łączyć się za pomocą transmisji internetowej. Prosimy, aby rodzice w domu stworzyli atmosferę Adwentu i w miarę możliwości razem z dziećmi obecni domownicy łączyli się z uczestnikami transmitowanej Mszy św., by dzieci zapalały swoje lampiony, by wszyscy razem się modlili. Jutro (w poniedziałek) dzieci otrzymają plansze. (Dorośli będą mogli odebrać plansze i obrazki dla swoich dzieci uczestniczących w wirtualnych Roratach). Dla wytrwałych uczestników przewidziane zostały (jak zawsze:)) ciekawe nagrody!
  3. W tym roku pojawia się nowa inicjatywa: RORATY O ŚWICIE. Zapraszamy na Mszę św. „roratnią” od poniedziałku do soboty o godz. 6.15. To zaproszenie skierowane jest szczególnie do dorosłych i młodzieży. Zachęcamy do udziału w kościele (zgodnie z obostrzeniami epidemiologicznymi!), ale również będzie można łączyć się za pomocą transmisji internetowej. Tych, którzy przyjdą do kościoła prosimy o przynoszenie ze sobą świec (np. ubiegłorocznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom). Zapewniamy, że nie będziemy nic przedłużać, by wszyscy spieszący się do pracy mogli zdążyć jak zwykle.
  4. Rozwiązania co do odwiedzin duszpasterskich i spowiedzi przedświątecznej podamy później.
  5. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do dekoracji adwentowej i noworocznej.

  NOWY KALENDARZ PARAFIALNY NA ROK KOŚCIELNY 2020/21


  Do początku

  Wzorem lat ubiegłych został wydany nowy kalendarz parafialny. Tym razem obejmuje on rok kościelny 2020/21 (od I niedzieli Adwentu 29.11.2020 do soboty 27.11.2021) pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Doceniając zaangażowanie wszystkich w funkcjonowanie materialne naszej Parafii w tym roku kalendarz przekazujemy za darmo do wszystkich rodzin. Jest to okazja do naszej wdzięczności a także forma ewangelizacji i przybliżenia tematu roku liturgicznego. Prosimy też aby zanieść go chorym i starszym Parafianom oraz tym, którzy z różnych powodów nie mogą przyjść do kościoła. Kalendarz można odebrać w zakrystii ewentualnie u ministrantów przy wyjściu z kościoła. Gdyby jednak ktoś chciał przy tej okazji złożyć jakąś ofiarę to przeznaczymy ją na dofinansowanie wakacji z Bogiem dla naszych dzieci i młodzieży. Ponadto będziemy mogli dołożyć do opłacenia wysokich kosztów ogrzewania naszego kościoła i na spłacenie remontu podziemi (krypty). Przy okazji dziękuję wszystkim, którzy pod kierunkiem ks. Sebastiana przyczynili się do wydania kalendarza.

  Ks. Proboszcz

  Przykładowe zdjęcia:

  APEL PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU NA CZAS ADWENTU


  Do początku

  Dla ludzi wierzących każdy Adwent jest czasem szczególnym. Jest czasem oczekiwania z wiarą na powtórne przyjście Zbawiciela na ziemię, a jednocześnie przygotowania się do obchodów Uroczystości Bożego Narodzenia. Narodziny Jezusa zmieniły wszystko. Zmienił się bieg historii. Zmienił się świat. Zmienił się człowiek. Zmiany były tak głębokie, że od narodzin Jezusa rozpoczęliśmy liczyć czas.
  W porównaniu z poprzednimi, tegoroczny Adwent będzie wyjątkowy. Pandemia zmieniła nasz codzienny sposób funkcjonowania, również w wymiarze duszpasterskim i praktyk religijnych. W wielu osobach wywołuje ona lęk i niepewność. W wielu już zostawiła trudne doświadczenie choroby, a nawet śmierci bliskiej osoby. Właśnie dlatego prosimy, aby w nadchodzącym czasie otworzyć nasze serca na nadzieję, którą przynosi Chrystus. Niech oczekiwanie na spełnienie tej nadziei umocni naszą wiarę, stając się źródłem pokoju serca oraz przyczyni się do przemiany nie tylko pojedynczych osób, ale i całych społeczności – naszych rodzin i naszej ojczyzny.
  Zachęcamy wiernych do uczestnictwa w codziennych Mszach Świętych Roratnich, do spotkań z przebaczającym Jezusem w Sakramencie Pojednania, do prywatnej bądź wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciągu tygodnia, przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych. (...) Niech adwentowy czas oczekiwania będzie dla nas zadatkiem tej nadziei, która spełni się wraz z ostatecznym przyjściem Bożego Syna. Wszystkim z serca błogosławimy.

  INFORMACJE KURII DIECEZJALNEJ BIELSKO-ŻYWIECKIEJ


  Do początku

  1. Przygotowaliśmy trzy różne serie rekolekcji adwentowych dla dorosłych. Jedne wygłosił ks. Marek Studenski - publikowane będą od 4 do 6 grudnia. Drugie rekolekcje wygłosił ks. Przemysław Sawa - publikowane będą od 11 do 13 grudnia. Jednocześnie już od piątku, 27 listopada można słuchać podcastowej wersji rekolekcji głoszonych wspólnie przez Ks. Piotra Górę i Ks. Mateusza Kierczaka. Wszystkie nagrania rekolekcyjne będą pojawiały się na stronie Diecezji. Dostęp będzie na bocznym pasku pod zdjęciem Księdza Biskupa: Adwent 2020 - Rekolekcje dla wszystkich.
  2. W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie organizujemy w tym roku odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie. Wizytę duszpasterską przenosimy na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne. Czas ten zostanie podany do wiadomości przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego.


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  

Słowo na dzisiaj

Mk 3, 1-6 | W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschniętą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka z...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.