Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl
W związku z pandemią koronawirusa, decyzją Biskupa Diecezjalnego, z dniem 16 marca br. zostały zawieszone do odwołania dyżury w stałym konfesjonale!

Od 20 kwietnia podejmujemy posługę (na razie tylko w zakresie możliwości miejscowych duszpasterzy).

ZASADY NA CZAS PANDEMII – DOTYCZY SPOWIEDZI ŚW.

Żeby nie narażać oczekujących na spowiedź na deszcz i zimno przenieśliśmy okazję do spowiedzi św. do kaplicy Miłosierdzia Bożego. Ale z tej racji bardzo prosimy o zachowanie następujących zasad:
  1. Zachowaj odstęp (wg. znaków na podłodze).
  2. Po spowiedzi spryskiwaczem zdezynfekuj swoje miejsce spowiedzi – kratkę, podłokietnik i klęcznik (ręce dezynfekujemy przy wejściu do kaplicy).
  3. Nie wracaj tą samą drogą!
Okazja do spowiedzi św.:
Pół godziny przed każdą Mszą św. (pięć minut przed Mszą św. kapłan wychodzi by celebrować Eucharystię).
Nie mamy żadnej pomocy z zewnątrz więc od początku pandemii okazję do spowiedzi wg. możliwości zabezpieczają wyłącznie kapłani z tutejszej Parafii, a przecież spowiada się tutaj wielu ludzi spoza Parafii (prosimy więc o wyrozumiałość)! Dodatkowa okazja do spowiedzi św.:
  • w piątek od 17.00 do 18.25
  • Ksiądz Misjonarz Miłosierdzia będzie dyżurował w środę od 17.00 do 18.00


Od wielu lat w naszym kościele parafialnym wierni mogą uczestniczyć w codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu i przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
Grafik dyżurów Stałego Konfesjonału

Kiedyś kaplicę Najświętszego Sakramentu odwiedzali wierni z całego miasta i diecezji, którzy z pobliskich dworców mogli do niej łatwo dotrzeć. - Korzystają z tej możliwości adoracji i spowiedzi zarówno świeccy, jak i księża oraz osoby zakonne. Ludzie przychodzą codziennie. Widzę wielki sens tego stałego konfesjonału. To forma indywidualnego duszpasterstwa, bo daje szansę na spokojną rozmowę, bez pośpiechu i poganiania. Nie brakuje takich, którzy przychodzą po wieloletniej przerwie. Miałem spowiedź po 30 latach. Bywały i takie po 40 czy 50 latach. To są nawrócenia, którym stały konfesjonał sprzyja. Często też spowiadają się tu młodzi przed ślubem. Okazuje się ona wielkim dobrodziejstwem - mówi ks. prał. Krzysztof Ryszka. Aby ułatwić dostęp do kaplicy stałej adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi osobom na wózkach inwalidzkich trzeba było dobudować specjalny podjazd, a z myślą o spowiadających się osobach niedosłyszących przygotowane jest też osobne pomieszczenie, w którym można podczas spowiedzi rozmawiać głośniej bez skrępowania. Teraz takich kościołów, gdzie odbywa się stała adoracja i dyżur wspowiednika w konfesjonale jest w naszej diecezji więcej. Są także w kościołach miłosierdzia w Andrychowie, Cieszynie, Czechowicach-Dziedzicach, Kętach, Oświęcimiu, Skoczowie, Szczyrku, Ustroniu i Żywcu. Nie oznacza to jednak, że w naszej kaplicy ubywa modlących się przed Najświętszym Sakramentem. Przez co najmniej trzy godziny w ciągu dnia, poza czasem nabożeństw, drzwi kościoła pozostają otwarte. A kiedy się je przekroczy, w środku można znaleźć konfesjonał z zapaloną lampką, oznaczającą obecność kapłana. Bielsko-Biała, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (kaplica Najświętszego Sakramentu) od poniedziałku do soboty godz. 9.00-12.00 oraz 14.00-17.00.
Przypominamy jednak, że w tzw. "stałym konfesjonale" posługują kapłani-goście. Jako Parafia użyczamy tylko naszego kościoła a jako kapłani parafialni nie jesteśmy w stanie zastąpić wszystkich ewentualnych nieobecnych! W takiej sytuacji prosimy by dzwonić na wskazane przy nazwiskach numery telefonów.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  

Słowo na dzisiaj

Mk 3, 1-6 | W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschniętą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka z...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.