Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl

Wielki Post 2021


1. Dekoracja wielkopostna
2. O okresie Wielkiego Postu, o poście i wstrzemięźliwości oraz o odpustach
       - Wielki Post
       - Post i wstrzemięźliwość
       - Odpusty
3. Nabożeństwa pasyjne w naszym kościele (w tym kazania pasyjne w nawiązaniu do postaci św. Józefa)
4. Rekolekcje parafialne w naszym kościele w oparciu o postać św. Józefa
5. Propozycje rekolekcyjne w Internecie
       - Serce Ojca
       - Materiały diecezjalne
       - Materiały TVP
       - Materiały SECiM
       - Materiały ks. Wojciecha
     

Dekoracja wielkopostna


Do początku

Dekoracja przypomina nam, że:
„Przemija postać tego świata” - 1Kor 7,31 („nie zostanie tu kamień na kamieniu … " [Mt 24,2], to, co zielone uschnie, popiół, tyle samo warta jest nasza pogoń za przyjemnościami i wygodą), więc trzeba nam oderwać się od spraw tego świata i bardziej skupić się na naszym powołaniu do wieczności. Dlatego wezwanie: „Obmyjcie się, czyści bądźcie” - Iz 1,16 (woda), i „Wydajcie godny owoc nawrócenia” - Mt 3,8 (ziarno rzucone w ziemię wydaje plony - ziemia).
Ponadto:
przygotowujemy się do odnowy chrztu w Noc Paschalną (woda), dlatego odwracamy się od grzechu (popiół) i jako Dzieci Boże chcemy pięknie żyć, jako owoc naszego chrzcielnego nowego narodzenia (ziemia). Żeby ziarno wydało plon, najpierw samo musi obumrzeć (tak jak nasze "ja") oraz potrzebna jest woda (łaska Boża).

O okresie Wielkiego Postu, o poście i wstrzemięźliwości oraz o odpustach


Do początku

OKRES WIELKIEGO POSTU


Do początku

O Okresie Wielkiego Postu czy też Przygotowania Paschalnego w 11 odcinku z cyklu "Lśnienia liturgiczne".
  1. Okres Wielkiego Postu służy przygotowaniu do obchodu Paschy przez wspomnienie przyjętego chrztu i pełnienie pokuty. Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Triduum Paschalnego. Od początku Wielkiego Postu do Wigilii Paschalnej nie mówi się Alleluja.
  2. Środa Popielcowa i dni Wielkiego Tygodnia, od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiego Czwartku włącznie, mają pierwszeństwo przed innymi dniami liturgicznymi.
  3. W Mszach wielkopostnych opuszcza się hymn Chwała na wysokości, ale odmawia się go w uroczystości i święta przypadające w tym okresie.
  4. Ołtarzy nie zdobi się kwiatami, organów używa się jedynie do podtrzymania śpiewu.

POST I WSTRZEMIĘŹLIWOŚĆ


Do początku

O poście i wstrzemięźliwości w 10 odcinku z cyklu "Lśnienia liturgiczne".

Wstrzemięźliwość według prawa powszechnego oznacza zakaz spożywania mięsa. Zakaz spożywania mięsa nie wyklucza stosowania rozmaitych przypraw, nawet z tłuszczu zwierzęcego. Wstrzemięźliwość należy zachować we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość (trzeba mieć na uwadze wszystkie uroczystości, chociaż nie stanowią święta nakazanego). Prawem wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14 rok życia (aż do śmierci).
Obowiązek postu przewiduje tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia, lecz nie zabrania przyjmowania jakiegoś posiłku (nie do syta) rano i wieczorem, z zachowaniem jednak, co do ilości i jakości pokarmów, zatwierdzonego miejscowego zwyczaju. Prawem postu są związane osoby pełnoletnie (a więc od ukończenia 18 roku życia), aż do rozpoczę-cia 60 roku życia.
Wstrzemięźliwość i post (łącznie) obowiązują w Środę Popielcową oraz Piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w autentyczny duch pokuty.

OGÓLNE UWAGI O ODPUSTACH


Do początku

  1. Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 992) i Katechizm Kościoła Katolickiego (n. 1471) definiują odpust następująco: «Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych».
  2. Aby uzyskać odpust zupełny lub częściowy, wierny powinien być — przynajmniej przed wykonaniem ostatnich czynności związanych z dziełem odpustowym — w stanie łaski uświęcającej.
  3. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz dziennie. Wierny ponadto powinien:
    • wzbudzić w sobie wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od grzechu, także powszedniego;
    • wyznać grzechy, przystępując do spowiedzi sakramentalnej;
    • przyjąć Komunię św. (oczywiście lepiej jest uczynić to uczestnicząc we Mszy św.; jednakże dla uzyskania odpustu wymagane jest tylko przyjęcie Komunii św.);
    • pomodlić się zgodnie z intencjami Ojca Świętego.
  4. Wskazane jest, ale nie konieczne, aby przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, a zwłaszcza do Komunii św. i pomodlić się w intencjach papieskich w tym samym dniu, w którym dokonuje się dzieła związanego z odpustem; wystarczy jednak, jeśli dopełni się tych pobożnych obrzędów i modlitw w okresie kilkunastu (ok. 20) dni przed lub po dziele odpustowym. Wybór modlitwy do odmówienia w intencjach papieskich pozostawia się wiernym, ale zaleca się «Ojcze nasz» i «Zdrowaś Maryjo». Dla uzyskania kilku odpustów zupełnych wystarczy jedna spowiedź sakramentalna, ale dla każdego z osobna wymagana jest Komunia św. i modlitwa w intencjach papieskich.
  5. Odpusty można zawsze uzyskać dla samego siebie lub dla dusz osób zmarłych, nie można natomiast uzyskać ich dla innych osób żyjących na ziemi.

Nabożeństwa pasyjne w naszym kościele


Do początku

Droga Krzyżowa (w piątki)
  • po Mszy Św. o godz. 8:00
  • 17:45 (ze szczególnym udziałem dzieci!)
  • 20:00
Z nabożeństwem Drogi Krzyżowej związana jest możliwość zyskania odpustu.

Gorzkie Żale
  • w niedzielę o godz. 16:00.
W tym roku kazania pasyjne wygłosi proboszcz parafii św. Pawła Ap. w Bielsku-Białej ks. Piotr Leśniak.

Rekolekcje parafialne


Do początku

Rekolekcje w Roku św. Józefa w naszym kościele „CAŁY SPRAWIEDLIWY” – Poprowadził: ks. Przemysław Gawlas, nasz wikariusz.
Jak sobie poradził z fałszywymi oskarżeniami? W jaki sposób dogadywał się z Bogiem? Czy praca była mu naprawdę koniecznie potrzebna? Dlaczego ważne było milczenie? Co robił żeby mieć świadomość posiadanego skarbu? Po co były porażki? A jego przedwczesna śmierć? To są pytania Józefa z Nazaretu. To są często też i nasze pytania…Spróbujemy na nie odpowiedzieć...
Niedziela 14.03 – MILCZĄCY
Msze św. z wprowadzającą nauką rekolekcyjną
Środa 17.03 – WIERZĄCY
8:00 Msza św. z nauką rekolekcyjną
18:30 Msza św. z nauką rekolekcyjną
19:30 Nabożeństwo w intencji rodzin naszej parafii z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem
Czwartek 18.03 – SPRAWIEDLIWY
8:00 Msza św. z nauką rekolekcyjną
18:30 Msza św. z nauką rekolekcyjną
19:30 Nabożeństwo w intencji dzieci i wnuków, szczególnie tych, którzy oddalili się od Pana Boga i Kościoła.
Piątek 19.03 UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA – MĄŻ i OJCIEC
8:00 Msza św. z nauką rekolekcyjną i Drogą Krzyżową w intencji rodzin
16:00 Msza św. z nauką rekolekcyjną
17:45 Droga Krzyżowa w intencji kobiet, żon i matek
18:30 Msza św. z nauką rekolekcyjną
19:30 Nabożeństwo z modlitwą zawierzenia rodzin pod opiekę św. Józefa
20:00 Droga Krzyżowa w intencji mężczyzn, mężów i ojców

Podobnie jak w Adwencie chcemy pomóc w organizacji świąt potrzebującym z naszej parafii. Może w naszym otoczeniu jest ktoś komu przyda się takie wsparcie. Od środy 17 marca do niedzieli 21 marca obok figury św. Józefa wystawiony jest kosz do którego można wkładać produkty. Z nich powstaną paczki, które trafią do rodzin w sobotę 27 marca. To może być nasza konkretna pomoc w dobie pandemii, która sprawi, że te święta będą dla kogoś łatwiejsze w przygotowaniu. To może być też forma jałmużny wielkopostnej.

Propozycje rekolekcyjne w Internecie


Do początku

Znajdziemy tu propozycje diecezjalne, propozycje TVP, propozycje Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody oraz propozycję ks. Wojciecha Pala. Ponadto zwracamy uwagę na propozycję rekolekcji "Serce Ojca".

MATERIAŁY DIECEZJALNE


Do początku

#GŁOŚCIEwPOŚCIE Zapraszamy! Od Środy Popielcowej będą na stronie WIELKI POST 2021 pojawiać się filmy przygotowane przez kilka ekip z naszej diecezji.
Dla dzieci:
  • Ks. Grzegorz Piekiełko – w poniedziałki (22 lutego, 1 marca, 8 marca)
  • Ks. Paweł Wawak – w środy (17 lutego, 24 lutego, 3 marca, 10 marca, 17 marca, 24 marca)
Dla młodzieży:
  • Ks. Damian Broda i Ks. Jakub Kuliński – we wtorki (23 lutego, 2 marca, 9 marca, 16 marca, 23 marca)
  • Ks. Filip Magiera i Ks. Przemysław Gorzołka – w niedziele (21 lutego, 28 lutego, 7 marca, 14 marca, 21 marca, 28 marca, 1 kwietnia)
  • Ks. Kamil Kuchejda – w piątki (26 lutego, 5 marca, 12 marca, 19 marca)
  • Ks. Wojciech Nowak i Ks. Maciej Godzieszka – w czwartki (25 lutego, 4 marca, 11 marca)
Dla dorosłych:
  • Ks. Marek Studenski – (17, 18, 19 lutego)
  • Ks. Jan Dziedzic – (20, 21, 22 lutego)
  • Ks. Antoni Dewor – (19, 20, 21 marca)
  • Ks. Przemysław Sawa – (6, 7, 8, 9 kwietnia)

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Posłuchaj, podziel się, zaproś do posłuchania. Razem z nami weź udział w tej wielkopostnej misji #GŁOŚCIEwPOŚCIE
YouTube FACEBOOK INSTAGRAM SPOTIFY – będziemy kontynuować spotkania

MATERIAŁY TVP


Do początku

Redakcji Audycji Katolickich TVP dotyczące Rekolekcji wielkopostnych w TVP3
Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowuje cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rekolekcje emitowane będą w TVP3 w następujących terminach i porach.
Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3
W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, szczególnie ważne dla najmłodszych jest spotkanie z Panem Bogiem w telewizyjnych rekolekcjach wielkopostnych. Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.
Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3
Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia –to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młody człowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia. Dlatego Redakcja katolicka przygotowuje rekolekcje właśnie dla młodzieży. Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim.
Rekolekcje dla dorosłych 26-28 marca (piątek-niedziela), godz. 20:30, TVP3
Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie podczas rekolekcji zgłębiamy mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień często zapominamy, żyjąc w zamknięciu i codziennych trudnościach. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły na biedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, często odpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa dają nadzieję współczesnemu człowiekowi. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykl trzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak.
Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież) odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdy o czasie 23 minut.
Rekolekcje będą również dostępne na VOD oraz w mediach społecznościowych:
  • Dla dorosłych – https://www.facebook.com/ziemianiebotvp/
  • Dla dzieci – https://www.facebook.com/ziarnotvp/
  • Dla młodzieży – https://www.facebook.com/StudioRabanTVP/
Ks. Maciej Makuła SDB, Kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP

MATERIAŁY SECiM


Do początku

REKOLEKCJE W ŻYCIU CODZIENNYM. Domowa Szkoła Wiary - z indywidualnym prowadzeniem. Zapraszamy Ciebie!
Projekt ten łączy podstawowe prawdy ewangelizacyjne ze wskazówkami św. Ignacego Loyoli. Uczestnicy nabywają materiały do codziennej medytacji (5 medytacji oraz medytacja powtórkowa), a raz w tygodniu odbywają rozmowę ze swoim osobistym animatorem, doświadczonym członkiem Wspólnoty SECIM (ok. 15-20 minut).
Rozpoczęcie: 1 marca. Czas trwania: 8 tygodni.
Oprócz tego zaproszeni są do udziału w dwóch spotkaniach online (zoom) z dzieleniem się i konferencją. Daty dzielenia: 5 marca, godz. 19:15-20:45 oraz 9 kwietnia, godz. 19:15-20:45.
Na każdy tydzień przeżywający rekolekcje otrzymają również nagranie krótkiego wprowadzenia.
Film z zaproszeniem i szczegóły oraz zapisy: [jeszcze na FB].
Ponadto propozycje Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w internecie w czasie Wielkiego Postu.
Na kanale YT:
  • Słowobudzik dla ducha i ciała (codziennie, 6:00);
  • Lśnienia liturgiczne (piątek, 17:00);
  • rekolekcje: Poczuj smak postu (od 21.02);
  • rekolekcje: Ku odnowie przymierza chrztu (od 7.03).
Na kanale live (na żywo):
  • Zoom na misje (co drugi poniedziałek, 21:10),
  • Life Talk - rozmowy z ciekawymi gośćmi (co drugi poniedziałek, 21:10),
  • Ocaleni-Nawróceni - świadectwa ludzi, którzy zmienili życie (co drugi piątek, 21:10),
  • Amoris Laetitia Research - o życiu rodzinnym, małżeńskim i dzieciach (co drugi piątek, 21:10),
  • Ojcowie na post - wskazówki ojców pustyni (niedziela, 21:00),
  • Examen (we wtorki i czwartki o 21:45 oraz w niedziele o 21:30).

MATERIAŁY ks. Wojciecha


Do początku

Propozycja dotyczy pracy nad sobą w oparciu o akty penitenta przy spowiedzi św.
Do odsłuchania tutaj .
 
O rekolekcjach ks. Wojciecha w GN.
Do odsłuchania

Słowo na dzisiaj

J 14, 7-14 | Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście». Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.